شهدایی که یادشان با غفلت مسئولین رو به فراموشی است
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۵
Share/Save/Bookmark
 
شهدایی که یادشان با غفلت مسئولین رو به فراموشی است
به گزارش همه با هم ،شامگاه پنجشنبه ۲۴ تیرماه ۱۳۸۹ به مناسبت میلاد حضرت امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) در مسجد‌جامع زاهدان دعای کمیل با حضور محبین اهل‌بیت(ع) در حال برگزاری بود که بازماندگان کوردل گروهک تروریستی معدوم ریگی با قصد شوم به خاک و خون کشیدن صفوف نماز جماعت به خیابان آزادی زاهدان آمده بودند تا شاید با حضور در صحن مسجد جامع، بتوانند حادثه مسجد علی‌ابن ابی‌طالب(ع) را تکرار کنند اما با دیدن گیت بازرسی و امنیت بالای ورودی درب مسجد نتوانستند اقدام کور خود را در زمان برگزاری نماز انجام دهند؛ با این اوصاف به دنبال فرصتی برای ورود به مسجد شدند.
عوامل تروریستی با مشاهده وضعیت حفاظت و امنیت مسجد تصمیم می‌گیرند با لباس مبدل از گیت خواهران به داخل مسجد ورود پیدا کنند. حدود ساعت 21:15، اسد‌اللهی یکی از خواهران بسیجی حاضر در گیت خواهران، وقتی می‌بیند فردی اصرار دارد بدون بازرسی وارد مسجد شود این موضوع را با شهید «محمد گلدوی» نیروی بسیجی مستقر در گیت در میان می‌گذارد. شهید گلدوی با رشادت مانع ورود این تروریست به محوطه مسجد می‌شود که عامل انتحاری با تنگ دیدن عرصه ، ضامن انفجاری خود را فعال می کند و باعث شهادت «محمد گلدوی، علیرضا ویزش‌فر‌، علیرضا کرد، رضا شهرکی و مسعود شجاعی باغینی» افراد در محوطه گیت‌، می شود.
صدای انفجار در شهر پیچیده بود، همین امر باعث تجمع خیل عظیم مردم از دور و نزدیک برای یاری رساندن به حادثه‌دیدگان مسجد شد. عامل انتحاری دوم که در آن نزدیکی همچنان به دنبال راهی برای ورود به مسجد بود تا بتواند اقدام کور خود را در صحن مسجد عملی سازد با دیدن وضع موجود نهایتاً در خیابان میان جمعیت خود ر‌ا منفجر کرد و باعث به شهادت رسیدن 22 نفر و مجروحیت بیش از 300نفر دیگر شد.
درحالی‌که هنوز ترکش‌ها و زخم‌های مانده از کینه دشمن بر در ورودی مسجد جامع زاهدان خودنمایی می‌کند و هنوز بسیاری از دوستان این شهدا به یاد هم‌ر‌زمان خود نماز را در این مسجد اقامه می‌کنند اما چند سال است که برخی مسئولین آرام آرام قصد دارند یاد شهدا را به فراموشی بسپارند و اینجاست که به غربت این جمله ی مقام معظم رهبری که فرمودند:" امروز فضیلت زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست " به واقع احساس می شود.

نقش بنیاد شهید استان در زنده نگه داشتن یاد شهدا خیلی کمرنگ است
خواهر شهید رضا میر با اشاره به اینکه سال گذشته سالگرد شهدای مسجد جامع زاهدان توسط مسئولان مورد غفلت واقع شد،گفت: امسال نیز چون سال گذشته بنیاد شهید برنامه خاصی برای شهدای شعبانیه در نظر نگرفته است.
وی ادامه داد: ماه شعبان برنامه ای در مسجد جامع زاهدان برگزار شد که بنیاد شهید اعلام کرد که این برنامه به مناسبت شهدای مسجد جامع است در حالی این برنامه اصلا برای شهدا نبود و حتی یکروز با تاخیر از سالگرد قمری آنها برگزار شده بود.
این خواهر شهید اضافه کرد: از آنجایی که بنیاد شهید سیستان و بلوچستان نقش کمرنگی در زنده نگه داشتن یاد شهدا دارد و با بهانه های مختلف از یک مراسم ساده نیز سر باز می زند، امسال قرار شد خانواده شهدا به صورت خود جوش به همراه هیات رزمندگان استان و پایگاه بسیج مراسم ویژه ای به مناسبت سالگرد شهدای شعبانیه این مسجد برگزار کنند.

بنیاد شهید بین شهدا تفکیک قائل می شود
مادر شهید ثریا محتاط با انتقاد از عملکرد بنیاد شهید استان سیستان و بلوچستان گفت: تا کنون هیچ اطلاع رسانی در خصوص برگزار کردن مراسم به مناسبت سالگرد شهدای مسجد جامع به ما اعلام نشده است.
وی با اشاره به اینکه طی جلسه ای قرار شد نام خیابان ها به نام شهدا مزین شود افزود: با وجود چندین بار مراجعه به بنیاد و بردن مدارک از فرزندم تنها گفتند: "بودجه نیست" در حالی که تعدادی از شهدا پر رنگ دیده می شوند و نام آنها از نظر هیچ مسئولی غافل نمی ماند. اما تعدادی نیز همچون فرزندم نه تنها بودجه ای برای نصب یک تابلو مزین به نامش وجود ندارد بلکه در سالروز شهادتش نیز به دست فراموشی سپرده می شود.
این مادر شهید با بیان اینکه بنیاد شهید بین شهدا تفکیک قایل می شود، بیان کرد: سال گذشته پس از پیگیری برخی رسانه ها و دوستان برنامه مختصری پس از چند روز از سالگرد شهدا، در گلزار شهدا زاهدان برگزار شد.

مراسمی در خور شان شهدا برگزار نشد
همسر شهید محمد گلدوی ضمن انتقاد از برنامه های بنیاد شهید گفت: امسال نیز چون سال گذشته بنیاد شهید به بهانه های کمبود بودجه برنامه ای به مناسبت سالگرد شهدا برگزار نمی کند.البته تنها ماه شعبان طی تماسی اعلام کردند ساعت 22 مراسمی کلی ویژه شهدا برگزار می شود که قطعا ساعت 22 زمان مناسبی برای برگزاری مراسم در خور شان شهدا نیست.
وی با اشاره به اینکه سال گذشته با پیگیری رسانه ها و برخی از خانواده شهدا به استانداری و فرمانداری، بنیاد شهید ضمن اعلام نبود بودجه تنها یک مراسم سراسری برگزار کرد، افزود: خانواده شهدا تصمیم گرفته اند امسال برنامه ویژه ای به مناسبت سالگرد شهدا در خور شان شهدا و در روز دفن آن عزیزان در مسجد جامع برگزار نمایند.

مراسم سالگرد شهدا شعبانیه ارتباطی به بنیاد شهید ندارد
پدر شهید محمد حسینی با اشاره به اینکه بنیاد شهید امسال برنامه ای به مناسبت سالگرد شهدا برگزار نمی کند، گفت: امسال خانواده شهدا تصمیم گرفته اند مراسمی به مناسبت سالگرد شهدا در مسجد جامع برگزار کنند البته بنیاد شهید اعلام کرده است زمان برگزاری مراسم را به آنها اطلاع دهیم.
خواهر شهید اکبری با اشاره به اینکه برگزاری مراسم سالگرد شهدا امسال ارتباطی به بنیاد شهید ندارد، افزود: خانواده شهدا امسال با مشارکت هم مراسمی به مناسبت سالگرد شهدا در این مسجد برگزار می کنند.
همسر شهید کیانی بیان کرد: امسال خانواده شهدا با مشارکت هم برنامه ای به مناسبت سالگرد شهدا جهت زنده نگه داشتن یاد شهدا برگزار می کنند زیرا نمی خواهند شهدایشان به فراموشی سپرده شوند.

براساس این گزارش، سال گذشته مسئولان، رسانه ها و جریان های مدعی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت سومین سالگرد شهدای شعبانیه زاهدن را در کنار فعالیت های روزمره خود از یاد بردند که این اقدام سبب شد خانواده شهدا با حضور در استانداری سیستان و بلوچستان نسبت به کوتاهی و غافل ماندن مسئولین بنیاد شهید نسبت به برگزاری سالگرد شهدا خواستار پاسخ شوند.
پس از آن سال گذشته مدیر کل بنیاد شهید استان سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار عصر هامون مبنی بر برگزاری سالگرد شهدای مسجد جامع گفته بود: "برگزاری مراسم بزرگداشت شهدا طی ۴نوبت به‌صورت بهاره، تابستانه، پاییزه و زمستانه برگزار می‌شود که به‌منظور گرامیداشت شهدای شعبانیه نیز مراسمی به‌طور همزمان با سایر مراسم دیگر در فصل بهار برگزار شده است".
وي افزود: با توجه به عدم نصب بنر به مناسبت ياداوره شهداي شعبانيه ما قبول داريم همكارانمان در بحث اطلاع رساني كوتاهي كردند.
سال گذشته اظهارات محمود غلامی در برگزاری یادواره شهدای مسجد جامع زاهدان در تاریخ قمری این حادثه از سوی خانواده های شهدا که خبرنگار عصر هامون با آنها مصاحبه نمود تکذیب شد که این روند در سال جاری نیز ادامه داشت.
با این وجود پس از رسانه ای شدن عدم توجه بنیاد شهید به برگزاری سالگرد شهدای شعبانیه با پیگیری استاندار وقت "حاتم نارویی" مراسمی در بیت امام جمعه زاهدان جهت دلجویی از خانواده شهدا و همچنین در گلزار شهدای شهرستان زاهدان پس از 5 روز از تاریخ سالگرد برگزار شد، که این سابقه درخشان بنیاد شهید در برگزاری سالگرد شهدا، خانواده های شهدای شعبانیه را برآن داشت تا امسال به صورت هماهنگ مراسمی را با هزینه خود به صورت مشترک در جهت زنده نگه داشتن یاد شهدا در محل شهادت این عزیزان برگزار کنند.

منبع:عصرهامون
کد مطلب: 18292