طرح اینترنت رایگان گوگل برای همه
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۰۷
Share/Save/Bookmark
 
طرح اینترنت رایگان گوگل برای همه

وبلاگ"هریف "نوشت:

شهر كامپو مانند دیگر شهرهای حومه برزیل دسترسی بسیار محدودی به اینترنت دارد ، در بسیاری از مناطق آن اینترنتی وجود ندارد.بومیان این شهر به منظور دسترسی به سیگنال‌های وایرلس مجبورند در گوشه و كنار شهر پرسه زده و یا حتی از درختان بالا بروند. ساكنان این شهر به فرایند جستجو برای یافتن سیگنال‌های اینترنت "واگا لوم" می گویند این عبارت در زبان پرتغالی به معنی شب‌تابی می باشد، زیرا درخشش گوشی‌های موبایل در در تاریكی شب شباهت زیادی به درخشش كرمهای شب‌تاب دارد.


چند هفته پیش ، كلاس‌های مدرسه این شهر برای اولین‌بار به‌صورت مستقیم به اینترنت وصل شدند. جالب اینجاست که این دسترسی به واسطه تغییر زیرساختارهای شهر رخ نداد، بلكه بالون‌های بلند‌پرواز گوگل در آسمان این شهر به‌ پرواز درآمدند تا كودكان شهر بتوانند از اتصال Wifi اینترنت بهره ببرند. گوگل در پروژه ای بزرگ قصد دارد اینترنت را بین 4.8 میلیارد نفر از مردمی که نمی توانند آنلاین شوند، توزیع کند.


بالن اینترنتی
گوگل آغاز پروژه لون بالون‌های خود را از ماه ژوئن سال گذشته اعلام كرد و هدف از آن را ایجاد امكان دسترسی مناطق دورافتاده در جهان به اینترنت بیان نمود. اكنون پس از گذشت یك ‌سال گوگل آزمایش‌های میدانی گسترده‌تری را در این پروژه به مرحله اجرا رسانده‌است. بالون‌های وای‌فای گوگل که تاکنون بیشتر از یک طرح بلند‌پروازانه نبودند،‌ اکنون واقعی‌تر شده و دسترسی به اینترنت را در مدرسه‌ای در حاشیه برزیل فراهم آورده‌اند.


پرواز بالون‌های گوگل برفراز این شهر دورافتاده برزیلی یكی از اولین پروازهای آزمایشی در این پروژه بوده‌است كه گزارش آن در صفحه گوگل پلاس این شركت منتشر شده‌است. ریچارد دوال مدیر اجرایی این پروژه می گوید از این بالن می توان در مناطقی که بدلیل بلایای طبیعی امکانات اینترنت و شبکه از بین می رود، استفاده نمود. با ایجاد ایستگاه زمینی می توان سیگنال را تا 100 کیلومتری ارسال نمود و سیگنال از یک بالن به بالن مجاور نیز ارسال شده و بدین ترتیب شبکه بزرگ Wifi شکل می گیرد.
بالن اینترنتی
سایز پنل اصلی اتصالات شبکه، به اندازه کف دست بوده و 4 ساعت در شارژ قرار گرفته تا یک روز کامل را با انرژی به کار خود ادامه دهد. رهبر پروژه اینترنت بالنی می گوید، بالن های گوگل رایگان اینترنت را توزیع خواهند کرد و دور از چشم، عملیاتی می شوند.
با عملیاتی شدن این پروژه در هر شبکه بالنی، مردم در شعاع 780 مایل مربعی صاحب اینترنت پرسرعت 3G می شوند گفتنی است این شعاع دو برابر شهر نیویورک است.


به گفته گوگل پرواز این بالون‌ها در نزدیكی استوا تجربه غلبه بر مشكلات حرارتی، رطوبت و حیوانات موذی از قبیل عقرب‌ها را برای آنها فراهم آورده و اعضای تیم توانسته‌اند برای اولین بار تكنولوژیLTE را آزمایش نمایند ، این ‌تكنولوژی سیگنال‌های اینترنت را مستقیما برروی گوشی‌های موبایل ارسال نموده و دسترسی به اینترنت را برای كاربران مهیا می سازد. شرکت گوگل تا کنون اطلاعات وسیعی درباره شدت ورزش باد در مناطق مختلف جهان جمع آوری كرده‌ بدین جهت که بتواند پیش‌بینی بهتری از مسیر پرواز بالون‌های خود داشته ‌باشد. پمپ بادهای بالون‌های خود را بهبود بخشیده تا كارایی آنها در تغییر ارتفاع و قرار گرفتن در میان جریان‌های هوا بهبود یابد.
بالن اینترنتی
اخیرا نیز این شرکت یکی از بالون هایش را برای ارزیابی میزان آنتن دهی وای فای به دریا فرستاده است اگرچه نگه داشتن یک بالون به صورت ثابت در یک جا ممکن است به دلیل وزش باد در سطح دریا بسیار مشکل ساز باشد.
در اولین روزهای اجرای این پروژه در نیوزیلند،‌چالش اساسی شرکت گوگل نحوه شناورنگه‌داشتن بالون‌ها برای چندین روز متوالی در آسمان و ایجاد اینترنتی با سرعتی مشابه اینترنت 3G از طریق ایستگاه‌ها و آنتن‌هایی برروی زمین بود. همکنون یكی از آن بالون‌ها طی 22 روز به ‌دور زمین چرخیده و دیگر بالون‌ها به شكلی طراحی شده‌اند كه می‌توانند برای 90 روز در آسمان شناور بمانند. درحال حاضر گوگل در تلاش است اتصال 4G را نیز راه اندازی نماید، به طوریکه كاربران بتوانند از طریق این پروژه روی موبایل‌های خود از خدمات وای‌فای بهره ببرند. طبق نقشه گوگل تا پایان این دهه تمام مردم کره زمین از اینترنت آزاد بهره مند خواهند داشت.

کد مطلب: 18383