نقش دجال گونه ماهواره و راههای مقابله با آن
جنگ نرم نوشت
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۳
Share/Save/Bookmark
 
نقش دجال گونه ماهواره و راههای مقابله با آن
وبلاگ تنگه احد نوشت : یکی از مهم ترین چالش های اساسی جامعه به باور عده ای آزاد بودن استفاده از ماهواره و برنامه های ازاد است . موضوع ماهواره نه تنها در ایران بلکه در سایر نقاط جهان حساسیت های زیادی دارد. ماهواره در نگاه کلی ابزاری است برای استفاده آزاد از تمام برنامه ها! اما آن چه باعث شده تا به ماهواره نگاه محسوسی شود . اثر بخشی ماهواره بر افکار عمومی و اثر ان بر تغییر ارزش ها وهنجارهای جامعه است و به تعبیری می توان به نقش دجال گونه ماهواره اشاره کرد.

در کشورما دو نوع نگرش به ماهواره وجود دارد

1- نگاه مثبت

2- نگاه منفی

طرفداران آزادی ماهواره بهانه مضحک آزادی بیان وحق همه برای استفاده ار رسانه آزاد تاکید داشته و به بهانه هایی هم چون سانسور، عدم استفاده تمام گروههای سیاسی (موافق و مخالف نظام)از رسانه را تبلیغ می کنند! و گره دیگری از طرفداران نیز خواهان استفاده از تمام برنامه های تلویزیونی و حق تماشای هر فیلمی را بر خورد می دانند . این عده معتقدند که تلویریون داخلی ارضای کننده ان ها نیست و از کیفیت خوبی برخوردار نیست.

مخالفان آزادی ماهواره نیز دلایل زیادی دارند از جمله نقش هژومونیک ماهواره و نقش منفی اآن در حجاب وعفاف،تغییر باورهای جامعه،سوق دادن افراد به مخالفت با نظام موجود،فروپاشی بنیان خانواده و...

اما ان چه مسلم است که نظام اسلامی به هیچ وجه نمی تواند قبول کند عامل یا عواملی بلکه هر ابزاری راه مردم را برای رسیدن به اهداف متعالی ببندد. این وظیفه هر حکومتیست که جلوی عوامل نا امنی فکری وروانی جامعه را بگیرد. هر حکومتی در پی ان است تا محدوده ای را بدین منظور در نظر بگیرد.

مسلما مشکل نظام اسلامی با ماهواره آزادی بیان نیست بلکه نقش دجال گونه ماهواه در جنگ نرم علبه آرمانها وارزش ها کشورمان ماست . امروزه دجالواره خدمات عظیمی به جبهه باطل در زمینه تسلط بر کشورها و حمله به ارزش های کشورهای جهان داشته است.

روح حاکم بر فضای رسانه ای جهان نه تنها موافق آزادی نیست بلکه یکی از مخالفین سر سخت ان نیز هست. رویکرد استعمار در به خدمت گرفت رسانه که وظیفه اصلی ان اطلاع رسانی است ظلم عظیمی را به بشریت ایجاد نموده در این بازی گسترده رسانه به گونه ای ترسیم شده که اگر مخالفی هم با وضع موجود باشد یا درصدد تضعیف ان هستند واگر در حال قدرت مند شدن باشد درصدد حذف ان بر می آیند(مانند پرس تی وی والعالم)

رویکرد هژمونیک رسانه ای غرب رسانه را ابزاری برای ارتباط نمی داند بلکه با رویکرد ماکیاولیسنی خود در صدد است تا رسانه را جایگزین ابزارهای نظامی برای نابود سای ملت ها و کشورهاقرار دهد.

رویکردی که دجالواره به طور خاص علیه نظام دارد به سه شکل است:

1- رویکرد جهانی شدن با شیوه یکسان سازی تفکر لیبرالبیسم برای تسلط هژمونیک به کشورها

2- رویکرد تغییر هنجارها ومراجع فکری

3- رویکرد مدرنیته سازی افکار وعقاید با هدف نا همگون ساری جامعه با اسلام و روحانیت

4- رویکرد براندازانه با هدف تخریب ،سیاه نمایی و بزرگ نمایی مشکلات

اما راه حل های موجود

1- برخورد با نصابان و استفاده کنندگان

2- حذف ماهواره به مرور زمان با نهادینه سازی دراجتماع

3- رقابتی و تقویت شبکه های وطنی

4- وپارازیت برنامه های ماهواره ای

مورد اول با این که مخالفانی دارد اما لازم است اما به صورت کوتاه مدت ومقطعی باشد. راه حل دوم یعنی حذف ماهواره توسط خود مردم رویکرد ثمر بخشی است اما مدت زمان زیادی لازم دارد راه حل سوم نیز می تواند کمک چشم گیری کند اما متاسفانه اکثر قریب به اتفاق قشر هنرمندان و فیلم سازان ما استعمار زده هستند . دارای افکار وارداتی ونا سالمی هستند. رویکرد جهارم نیز می توند تا حدودی به سلامت روانی و فکری جامعه کمک کند .

اما پیشنهاد اساسی این موضوع تلفیق مدل های مقابله با ماهواره یا هم دیگر بر حسب شرایط،زمان وامکانات است . رویکردی که علاوه بر لحاظ کردن مصالح جامعه بدون هیچ گونه اغماضی با دجال ماهواره مقابله نماید.
کد مطلب: 18311