رمز تفاوت معنادار ماه عسل چیست؟
رسانه نوشت
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۳
Share/Save/Bookmark
 
رمز تفاوت معنادار ماه عسل چیست؟
وبلاگ تنگه احد نوشت :

در میان سریالهای بی ربط و بی کیفیت ماه رمضان برنامه ماه عسل مانند سالهای گذشته توانسته پربیننده ترین ،نوستالژیک ترین وپرمعنا ترین اثر ماه رمضان باشد.این برنامه به همت احسان علیخانی مجری توانمند خود توانسته در چند سال گذشته بینندگان زیادی را به خود جلب کند.تفاوت اصلی  ماه عسل با سایر برنامه هایزتده دیگرتلویزیونی این است که تا هر قشری از جامعه ورزشکار،کارگر،کارمند،بیماران خاص  این فرصت راداه تا در خلا عدالت رسانه ای بتوانند حرف دل خود را برنند . جالب است بدانید که این برنامه به علت نگاه بومی خود صدای منتقدان غرب زده خودش را در آورده است.

موفقیت ماه عسل هم به همین موضوع بر می گردد ماه عسل ویژگی های ممتاز زیادی برای جلب مخاطب دارد اما مهمترین ویژگی اش عدم داشتن ژست  شبه روشنفکری تقلید گرایانه  و اعتقاد به این مسئله که ایران فقط بالاشهر  نیست . حتی در زمان پخش برنامه هم دقت شده تمام مردم ایران در نظر گرفته شده اند.(به نظر من) 

ماه عسل برآیند همان خواست مردم ایران است  یعنی عدم تمرکز بر روی قسمتی از جامعه و این که صدای همه شنیده شود . ماه عسل بر خلاف نظر منتقدان منفی گرا و غم آلود نیست بلکه نشان دهنده صحنه های دراماتیکی از جامعه است که در زیر سایه بالاشهری ها مخفی مانده است.

ماه عسل به دنبال سیاهی های جامعه نبوده بلکه به دنبال نوع امید در روزنه های بی امیدی جامعه است . ماه عسل شعار ما می توانیم سر می دهد نه شعار نمی توانیم .

از منظری دیگر می توان به ماه عسل به عنوان یک ایده نگریست. ایده ای که سوژه هایش را در شناخت و جستجو در جامعه پیدا می کند حرف مردم را می زند وسعی می کند همه مردم در آن سهیم باشند . ماه عسل ار بالا به مردم نگاه نمی کند بلکه می خواهد همه مردم  نگاه بالا داشته باشند.این ایده به دنبال تفاوت ها نیست بلکه به دنبال دادن  نگاهی جدید به جامعه بوده و حل مشکلات در سیاه نمایی نیست بلکه به امید به خداوند و سعی تلاش است . این ایده در پی ان نیست که بگوید مغنی هستیمی یا نیازمند بلکه  می گوید اگر نیازمندید بی نیاز باشید !

به هر حال ماه عسل می تواند ایده ای نه تنها برای فیلم سازان و برنامه سازان باشد بلکه می تواند نوع الگو  برای نوع نگرش به جامعه باشد.

کد مطلب: 18178