نقدی بر فیلم سینمایی «شهر موش‌ها 2»
رسانه نوشت
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۴۲
Share/Save/Bookmark
 
نقدی بر فیلم سینمایی «شهر موش‌ها 2»

وبگاه "معبر سایبری جلباب" نوشت:

خلاصه داستان :

موش های فیلم « شهر موش ها 2 » در قسمت دوم همگی بزرگ شده اند و دارای فرزند و خانواده می باشند. معلم جدید مدرسه هم که جایگزین معلم فداکار قسمت قبل شده وظیفه آموزش دادن به بچه موش ها را دارد اما نگرانی از وجود ” اسمشو نبر ” کماکان در شهر موش ها وجود دارد. کُپُلک و مشکی و صورتی که به شدت کنجکاو کشف دنیای پیرامونشان هستند بطور اتفاقی بچه گربه ای را پیدا می کنند که داخل سبدی قرار داده شده و در رودخانه رها شده است. آنها تصمیم می گیرند از این ” بچه اسمشو نبر ” مراقبت کنند اما …

 

درباره فیلم « شهر موش ها 2 » :

« شهر موش ها 2 » را باید بطور کامل متمایز از آنچه که در سالهای جنگ مشاهده کرده بودیم دسته بندی کرد. شاید پیش از تماشای فیلم باید این مسئله را ذکر کنم که « شهر موش ها 2 » شاید شخصیت ها و فضای آشنایی برای مخاطبین میانسال فیلم داشته باشد اما از لحاظ فرم و روایت، اثری مستقل است.

اولین نکته ای که در « شهر موش ها 2 » جلب توجه می کند، بزرگ شدن موش های مدرسه است که حالا ازدواج کرده اند و فرزندانی هم دارند. البته این گذشت زمان سبب نشده تا این شخصیت ها تکه کلامها و بامزگی خود را از دست داده باشند و خوشبختانه تماشاگرانی که قسمت اول این فیلم را بخاطر می آورند، به راحتی می توانند از شخصیت های قدیمی این مجموعه و شوخی های بامزه شان لذت ببرند.

نقد شهر موش های 2

نقد شهر موش های 2

شهری که موش ها در آن قرار دارند نیز در قسمت دوم دستخوش تغییرات بسیاری شده است. اگرچه شهری که موش ها در قسمت اول به آن رسیده اند هرگز بسط داده نشد اما در قسمت دوم این شهر بطور کامل به مخاطب معرفی می شود و ما قادر هستیم تا زندگی روزمره موش ها را در آن ببینیم . جامعه ای که مرضیه برومند در « شهر موش ها 2 » ترسیم کرده ، جامعه ای است که البته از لحاظ جزییات چندان ارتباطی به ما به ازای بیرونی و در واقع نمونه ایرانی اش ندارد. و کاملا سبکی مخالف رسوم ایران و عرف جامعه ی ایرانی و اسلامی می باشد ، به گونه ای که در مدرسه این جامعه موزیکال ، موسیقی تدریس می شود ، خانمی در رستوران پیانو نواخته و آواز می خواند و زنان آنان بی حجاب هستند و بسیاری از اتفاقات دیگر که مطمئنا در مورد آنها بحث خواهیم کرد .

البته در این موضوع در بعضی از خبرگزاری ها دلایل ذکر شده را این چنین عنوان کرده اند :” که جامعه ی شهر موش ها جامعه ای آرمانی است و رفتار نمایش داده شده در فیلم بسیار کمک خواهد کرد که این اثر چنانچه به بازار بین المللی راه پیدا کرد بتواند به راحتی با مخاطبین خارجی اش ارتباط برقرار کند . ”

اما در سینمای حرفه ای امروز دنیا ، این بحث به اثبات رسیده است که سینما انتقال دهنده فرهنگ هر کشور به کشورهای دیگر است و سینمای هالیوود و اروپا از این ابزار بسیار به خوبی استفاده کرده اند و توانسته اند فرهنگ غلط غربی را به کشورهای کهن و با فرهنگی همچون ایران انتقال دهند . اما درست نیست که ما به خاطر اینکه در بازارهای بین المللی راه پیدا کنیم فرهنگ غلط آن ها را تایید یا کپی برداری کنیم بهتر بود از فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی در این فیلم سینمایی بهره می بردند .

البته در قسمت هایی از فیلم شهر موش های 2 کارگردان به خوبی سکانس هایی را به اجرا در آورده بود که به طور واضح قانون اساسی کشور را نقض کرده بود که از کارگردانی که کارنامه درخشانی همانند ” شهر موش های 1 ” و “خانه ی مادربزرگ ” را دارد بعید بود .

البته فیلم دارای خوبی های بسیار دیگری هم بود که طراحی صحنه و شخصیت ها یکی از ویژگی های مثبت « شهر موش ها 2 » می باشد که به نظر می رسد پس از گذشت نزدیک به 30 سال از ساخت قسمت اول، به پختگی کامل رسیده باشد . خوشبختانه مرضیه برومند در ساخت فیلم از بروزترین متد فیلمبرداری روز دنیا استفاده کرده و دیگر شاهد نماهای ثابت با انبوهی از شخصیت ها در یکجا نیستیم. مسلما طراحی این دکور عظیم و رنگ بندی های شاد آن ارزش بارها دیدن اثر را دارد.

همچنین باید به موسیقی و آوازهای فیلم نیز اشاره کرد که کماکان با کیفیت هستند و می توانند برای بچه های این دوران که با انواع و اقسام آثار کودکانه موزیکال خارجی مواجه هستند جذابیت داشته باشد. موسیقی های جذاب فیلم « شهر موش ها 2 » را جناب بهرام دهقانیار ساخته است.

در کنار این تغییرات ملایمی که مرضیه برومند در ” اسمشو نبر ” وارد کرده ، یکی دو اتفاق عجیب و غریب هم درباره این شخصیت در جریان داستان رخ می دهد که جای تعجب فراوان دارد. اینکه ” اسمشو نبرها ” در جریان فیلم مشروب خورده و مست می شوند و همچنین در دقایقی از فیلم به کشیدن قلیان مبادرت می ورزند، اتفاقی هست که حتی در دنیا نیز کمتر مشاهده می شود که در فیلمی عروسکی یا متعلق به دنیای کودکان وجود داشته باشد چه برسد به کشور خودمان! نکته جالب اینکه در دقایقی از فیلم ” اسمشو نبرها ” پس از خوردن مشروبات الکلی تلو تلو خورده و حسابی مست بودنشان را به رخ تماشاگر می کشند که به نظر نمی رسد تماشای این صحنه ها برای کودکان اتفاق خوشایندی باشد.

 

نقد شهر موش های 2

نقد شهر موش های 2

 

اقدامات مثبت در فیلم شهر موش ها :

با وجود تمام نقطه ضعف ها و اقدامات منفی صورت گرفته شده در فیلم اما همزمان با اکران «شهر موش‌ها 2»، عروسک‌ها، لوازم جانبی و بازی رایانه‌ای آنلاین مرتبط با «شهر موش‌ها» عرضه شده است و کنسرت «شهر موش‌ها» نیز برگزار می‌شود. دکور فیلم «شهر موش‌ها 2» به علت آنکه جزوی از خاطرات کودکان ایرانی محسوب می شود قرار است در اختیار شهر تهران قرار بگیرد تا به عنوان یک مکان گردشگری از آن استفاده شود. تهیه‌کنندگان این فیلم علاوه بر اختصاص دادن درصدی از فروش فیلم به کودکان کار ایران و کودکان آسیب‌دیده از جنگ کشورهای دیگر منطقه، از دوبله آن به زبان عربی و نمایش برای کودکان غزه، سوریه، عراق و … خبر دادند.

 

اقداماتی که می تواند صورت بگیرد :

با توجه به تهاجم فرهنگی برعلیه میهن عزیزمان ، شخصیت پردازی های صورت گرفته در فیلم شهر موش ها (1و2) و پاسخ مثبت نشان دادن کودکان به شخصیت های عروسکی فرصت خوبی را در اختیار تولید کنندگان لوازم و التحریر قرار داده که با استفاده از این فرصت می توانند شخصیت های غربی را از روی لوازم التحریر پاک کرده و از شخصیت های متنوع شهر موش ها استفاده کنند.

 

در انتها آرزوی موفقیت برای خانم مرضیه برومند را داریم .

 

انتهای پیام

کد مطلب: 18937